Mała miejscowość - dużo atrakcji.

W pobliżu Gościńca znajduje się wiele ciekawych miejsc. Można znaleźć także wiele atrakcji. Poniżej przedstawiamy jedynie kilka z nich...

 

Rekreacja...

Wszystkim lubiącym aktywnie spędzić czas polecamy wiele atrakcji znajdujących się w pobliżu naszego ośrodka. Można tu znaleźć zarówno atrakcje letnie, jak i zimowe.

Szlaki turystyczne

Lubisz wycieczki górskie? Rejon Lubomira i Łysiny oplatają liczne szlaki turystyczne (zobacz) dające wiele możliwości wejścia na większość masywów Beskidu. Połączone są one ze szlakiem czerwonym, przebiegającym tuż pod ośrodkiem. Od nas dotrzesz wszędzie: do Myślenic, Pcimia, Lubnia, Mszany, Kasinki Wielkiej, Dobczyc, Wiśniowej,Szczyrzyca, Skrzydlnej i wielu, wielu innych miejscowości. Przejdziesz pasmem Lubomira, Lubogoszczy, czy Ciecienia.


Miejsca widokowe

Okolica słynie z przepięknych widoków, które można podziwiać z każdego z wymienionych wyżej miejsc. Przepięknie wygląda pasmo Beskidu widziane z Lipnika, czy też pasmo Lubogoszczy z osiedla Paryle. PonadtoGaleria widoków pokaże prawdziwe piękno natury w pobliżu Gościńca.


Rower

Dla miłośników jazdy off-road na całym masywie Łysiny i Lubomira, ale także w najbliższej okolicy Węglówki znajduje się wiele pięknych polnych tras i leśnych dróg, które przysporzą wielu niezapomnianych wrażeń. Nie chcesz przywozić ze sobą swojego roweru? Możesz wypożyczyć go na miejscu. Możesz również skorzystać z oferty jaką proponuje Bike Park Kasina.


Narty i deska

W sąsiedniej miejscowości, w Kasinie Wielkiej, znajduje się stok narciarski Śnieżnica – raj dla miłośników zimowego szaleństwa. Wyciąg krzesełkowy, długi stok oraz dobre przygotowanie pozwala naprawdę dobrze pojeździć. Dodatkowo niebagatelne widoki nie znudzą się szybko! Nie masz swojego sprzętu? Możesz wypożyczyć sprzęt w naszej małej wypożyczalni po bardzo atrakcyjnych cenach.


Obserwatorium Astronomiczne

Dla spragnionych nocnego nieba pobliskie Obserwatorium Astronomiczne przygotowało nieziemskie atrakcje. Wystarczy wyjść nieco ponad kilometr na szczyt Lubomira aby podziwiać Słońce, lub nocne niebo. Obserwatorium przygotowało wiele programów pozwalających przybliżyć zagadnienia astronomii.


Ścieżka dydaktyczna

Idąc czerwonym szlakiem w kierunku obserwatorium co pewien czas napotkamy przystanek ścieżki edukacyjnej pt. "Wielcy astronomowie znani i mniej znani", z której dowiemy się o pracy polskich astronomów. Kolejne tablice opisują pracę astronomów przebywających głównie w obserwatorium na Lubomirze. Mimo to, nie zabrakło także opisu działań najwybitniejszych polskich astronomów, takich jak Kopernik, czy Wolszczan. Z tablicami można się zapoznać także na stronie obserwaotrium.


Jezioro Dobczyckie

Zbiornik zaporowy ma powierzchnię około 11 kilometrów kwadratowych i pojemność 127 mln metrów sześciennych. Ze względu na fakt poboru wody pitnej dla Krakowa, dostęp do zbiornika jest zabroniony. Można go jedynie zobaczyć z Zamku w Dobczycach, bądź też z miejscowości Kornatka, Droginia, Brzezowa. Miejscowości te położone są wyżej niż samo jezioro, ukazując przepiękne widoki, szczególnie w słoneczne dni.


 

 

 

Trochę historii...

Dla miłośników historii polecamy wędrówkę szlakiem najciekawszych zabytków w okolicy. Wśród nich znajdzie się wiele perełek, takich jak drewniany kościół pw. św. Marcina w Wiśniowej z XVIII w., dwa kościoły w Węglówce - jeden z końca XIX w., drugi z początku XX w., pomnik na Suchej Polanie upamiętniający walki partyzanckie. W odległej o kilka kilometrów miejscowości Szczyrzyc znajduje się klasztor Cystersów, a w jednej z restauracji znajduje się lokalny browar. O ciekawszych miejscach możesz poczytać poniżej.

Kościół pw. św. Marcina w Wiśniowej

Najstarszym zabytkiem w Wiśniowej jest drewniany kościół pw. św. Marcina z ok. 1730 r. W głównym ołtarzu znajduje się XVII-wieczny obraz Matki Boskiej. Wnętrze ozdobione jest przepiękną polichromią wykonaną około 1910 roku. Dominującym tematem jest roślinność. W środku znajduje się pięć ołtarzy - w głównym umieszczony został obraz Matki Boskiej Wiśniowskiej z XVIIw. W kościele znajduje się także XVII wieczna ambona, krucyfiks, i XVIII w. chrzcielnica. Dzwon zawieszony w wolno stojącej dzwonnicy odlał w 1726 r. Kasper Kramnitz w Szczyrzycu. Kościół należy do Szlaku Architektury Drewnianej.


Dąb "Bandaburek"

 

 

 Dąb owiany wieloma legendami. Jego nazwa pochodzi od bandy Burka, słynącego z kradzieży koni. Według legend, to właśnie pod tym dębem spotykał się Burek ze swoją bandą. Dąb znajduje się w Wiśniowej, na poboczu drogi do Lipnika. Obwód dębu w pierścienicy wynosi 616 cm.


Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej w Węglówce

Przepiękny kościół murowany ulokowany w górnej części wsi. wybudowany w końcu XIX w. z inicjatywy księdza rodaka Jana Slósarza. Pierwsze nabożeństwo odprawił celebrując sumę ks. Jan Rowski Wincenty- proboszcz z Mszany dnia 2 sierpnia 1895r. w uroczystość Patronki Kościółka Matki Boskiej Anielskiej. Z czasem, za sprawą Jana Ślósarza, w 1912r. utworzono tu osobną parafię.


Kośćiół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Węglówce

W 1926 r. ks. Andrzej Murzański przekazał fundusze na budowę nowego kościoła parafialnego w dolnej części Węglówki. Zdarzenie to połączone z zamknięciem górnego kościoła po oddaniu do użytku nowego (1939 r.), spowodowało podział wsi na wiele lat. W prezbiterium stoi piękny, wykonany z drzewa modrzewiowego ołtarz gotycki. Jest on darem ks. Proboszcza Franciszka Kuźmy. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy a po bokach dwie figury: św. Piotra i Pawła. Kościół posiada dwa ołtarze boczne poświęcone Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i św. Józefowi.


Pomnik walk partyzanckich w Lipniku

Znajdująca się u podnóża pasma Lubomira Sucha Polana (Przełęcz Sucha) nazywana jest także Równicą. To tutaj miało miejsce poświęcenia proporca zgrupowania AK „Kamiennik” obwodu „Murawa”. W niedzielę 3.09.1944 r. mszę świętą celebrował kapelan partyzantów, ks. Stanisław Główka ps. „Robak”. W 2001 r. wybudowano tam pomnik upamiętniający działalność partyzantki AK w 1944 r. Pomnik stanowi wielki głaz z tablicą pamiątkową i krzyżem, wokół którego znajduje się 10 mniejszych głazów, symbolizujących oddziały partyzanckie zgrupowania „Kamiennik”. Ufundowany przez por. Roberta Mazura ps. "Rymsza", za wyjście oddziału "Potoka" z okrążenia w dniu 15.09.1944 roku, ryngraf z Matką Boską zdobi krzyż. Od 2001r. początkiem września na Suchej Polanie odbywa się uroczysta msza święta upamiętniająca wydarzenia z września 1944r.


Zamek w Dobczycach

Klasyczny przykład zamku wyżynnego, usytuowanego na dobczyckim wzgórzu. Pierwsze wzmianki o warowni w Dobczycach pochodzą z 1311r., za czasów Władysława I Łokietka. W czasach Kazimierza Wielkiego zamek był silnie ufortyfikowaną twierdzą, gdzie mury miały od 5 do 9 metrów grubości. W 1398 na zamku przebywał król Władysław Jagiełło wraz z żoną Jadwigą. W latach 1539-1549 gotycka twierdza została przebudowana na renesansową rezydencję, czego dokonali ówcześni właściciele zamku - ród Lubomirskich. Założono wtedy zegar na wieży, wzniesiono kaplicę w miejscu bramy z XIII w. i wybudowano fontannę. Pierwotnie zamek składał się z dwóch części - górnej i dolnej, niestety zęby czasu sprawiły, że aktualnie mamy do dyspozycji jedynie tę część muzeum. (Foto: www.dobczyce.pl)


Klasztor i browar w Szczyrzycu

Opactwo Cystersów wybudowane około 1234r. Fundatorem był wojewoda krakowski Teodor Cedro herbu Gryf. Pierwotnie opactwo znajdowało się w Ludźmierzu, do Szczyrzyca zostało przeniesione w 1243r. W 750-letnią historię opactwa wpisana jest legenda jego powstania. (Foto: wikipedia.pl)


Diabli kamień

Z klasztorem w Szczyrzycu związane są dwie legendy, według których diabeł chcąc zniszczyć klasztor porwał ogromny kamień. Pierwszej legenda głosi, że diabeł nie mógł znieść istnienia klasztoru nawracającego ludzi od grzechu, a przed rzuceniem kamienia na klasztor powstrzymały go modlitwy zakonników i dźwięk bijących na Anioł Pański dzwonów. Druga mówi, że diabeł obiecał wór złota wracającemu z wesela grajkowi, w zamian za grę. Podpisał cyrograf a bojąc się, że żona zacznie wypytywać skąd posiadł takie bogactwo, przekazał złoto na budowę klasztoru. Diabeł dowiedziawszy się o tym chciał zniszczyć klasztor. Jednak zakonnicy zorientowali się o zamiarach diabła i powierzyli siebie i klasztor opiece Matce Bożej. To Ona sprawiła, że kamień zaczął diabłu ciążyć i nie doniósł go do klasztoru. W obu legendach diabeł porzucił kamień trzy kilometry przed klasztorem we Wsi Krzesławice. W kamieniu ponoć widać pięć wgłębień symbolizujących rękę diabła. (Foto: wikipedia.pl)


Przydrożne kaplice

 

W okolicach Węglówki znajduje się wiele ciekawych i stosunkowo starych kapliczek przydrożnych. Wyróżnić można kapliczkę postawioną w Kobielniku w 1750r., na pamiątkę wybawienia od plagi szarańczy. W Lipniku, w pobliżu centrum wsi stoi murowana kapliczka z 1930 r. a przy drodze do Trzemeśni figura przydrożna z 1867r. Na terenie Węglówki znajdują się dwie kapliczki: w przysiółku Węgierskie murowana z 1813 r. z figurką Chrystusa Frasobliwego, oraz krzyż przydrożny (żelazny, XIX w.) na kamiennym postumencie. W osiedlu Weszkówka stoi druga kapliczka (pół. XIX w.) z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. W Wierzbanowej znajduje się kilka figur przydrożnych. Na Przełęczy Wierzbanowskiej stoi figura NMP Niepokalanie Poczętej (1885), a przy drodze do Wiśniowej figury Chrystusa Ukrzyżowanego (1864) i św. Jana Nepomucena (1847), a także niewielka kapliczka murowana Ukrzyżowania Pańskiego (XIX w.).


 

 

Do góry